ΓΙΝΕ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ KIMIFORUM ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

ΓΙΝΕ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ KIMIFORUM ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πρόσφατα Θέματα

» Τέλος οι αιώνιοι συμβασιούχοι
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 9:11 pm από kostas nak

» BRANDS GALAXY Μόνο για 4 ημέρες Hype, Club Neuf, Puma Shoes, Fashion Treats, Aldo-Blink-Odeon-Timeless, Gossip, Too Little, Aslanis Home έως -75% !
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 8:55 pm από kostas nak

» Παιχνιδομηχανή αναπτύσσει η Google
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 8:35 pm από kostas nak

» Παράταση μέχρι 31 Αυγούστου για την ασφαλιστική εισφορά του ΕΛΓΑ
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 8:32 pm από kostas nak

» Πέφτει κι άλλο η θερμοκρασία
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 8:29 pm από kostas nak

» Πανελλαδικές: Οδηγίες του υπ. Παιδείας για τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 8:23 pm από kostas nak

» Coca-Cola: Με στέβια αντί ασπαρτάμης η νέα "συνταγή"
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 10:05 am από kostas nak

» «Κούρεμα του ελληνικού χρέους»
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΠεμ Ιουν 27, 2013 4:15 am από kostas nak

» Στην ΤΣΣΚΑ έκλεισε ο Χάινς
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΤετ Ιουν 26, 2013 8:29 pm από kostas nak

» Οικολογική μπαταρία από… ξύλο
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΤετ Ιουν 26, 2013 8:27 pm από kostas nak

» Καλοκαιρινές και θρεπτικές τροφές
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΤετ Ιουν 26, 2013 8:24 pm από kostas nak

» Ανακαλύφθηκαν 3 «βιώσιμοι» εξωπλανήτες
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΤετ Ιουν 26, 2013 8:22 pm από kostas nak

» Όλα όσα πρέπει να ξέρετε για να συμπληρώσετε τη φορολογική σας δήλωση
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΤετ Ιουν 26, 2013 8:10 pm από kostas nak

» Παράταση στην προθεσμία υποβολής φορολογικών δηλώσεων για φυσικά πρόσωπα και εταιρίες
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΤετ Ιουν 26, 2013 8:07 pm από kostas nak

» ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ...ΠΑΖΛ ΤΗΣ Γ ΕΘΝΙΚΗΣ
Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; EmptyΤετ Ιουν 26, 2013 5:57 am από kostas nak

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Διαβάστε Επίσης

ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΩΝ


    Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο;

    kostas nak
    kostas nak


    Αριθμός μηνυμάτων : 1599
    Points : 9067
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/01/2013
    Ηλικία : 42

    Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; Empty Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο;

    Δημοσίευση από kostas nak Δευ Μάης 27, 2013 6:41 am

    Πώς θα προστατέψω το παιδί μου από τον ήλιο; 590_2605bacd9d83bc8576d49b42aef96966

    Υπάρχουν μερικά πολύ σημαντικά και σοβαρά μέτρα που χρειάζεται να λαμβάνουν οι γονείς όταν τα παιδιά βγαίνουν στον ήλιο. Πόσο μάλλον όταν είναι πολύ μικρά ή μωρά. Παιχνίδια με τις ηλιακές ακτίνες, καλό είναι να αποφεύγονται!Ο ήλιος είναι πηγή ζωής, ενίοτε και καλής διάθεσης. Είναι, όμως, και επικίνδυνος, και μάλιστα μπορεί να προκαλέσει ανεπανόρθωτες βλάβες, ιδιαίτερα στο ευαίσθητο δέρμα των παιδιών. Ετοιμάστε, λοιπόν, μία φαρέτρα με τα μέτρα προστασίας που πρέπει να λαμβάνετε!

    Όπως λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε, τις τελευταίες δεκαετίες μειώθηκε σημαντικά η στιβάδα του όζοντος στη στρατόσφαιρα, η οποία απορροφά την υπεριώδη ακτινοβολία των ηλιακών ακτίνων. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αυξηθεί η υπεριώδης ακτινοβολία και οι συνέπειες της αλόγιστης έκθεσης στον ήλιο να είναι πολλές και βλαβερές. Πρέπει, επίσης, να γνωρίζετε ότι η μεγαλύτερη βλάβη που προξενείται από την ήλιο γίνεται σε νεαρή ηλικία και πιο συγκεκριμένα κάτω των 20 ετών. Έτσι, η έκθεση στον ήλιο χωρίς προστασία, οι κοκκινίλες και τα εγκαύματα στην παιδική ηλικία είναι δυνατόν να διπλασιάσουν τον κίνδυνο ανάπτυξης καρκίνου του δέρματος και μελανώματος αργότερα. Επιπλέον, προστατεύοντας το παιδάκι σας, όχι μόνο δεν του επιτρέπετε να εκτίθεται στον κίνδυνο αλλά ταυτόχρονα το εκπαιδεύετε από μικρό να αποκτήσει τη σωστή συμπεριφορά στον ήλιο, κάτι που θα εφαρμόσει πιο εύκολα και στην ενήλικη ζωή του.



    Βασικές γενικές συμβουλές

    -Αποφεύγετε… δια ροπάλου τις ώρες μεταξύ 11:00-14:00 ακόμη κι αν είστε κάτω από σκιά. Αυτό, γιατί οι ακτίνες UV ανακλώνται στις επιφάνειες όπως το νερό, τα βοτσαλάκια ή η άμμος, κι έτσι το παιδί είναι ευάλωτο ακόμη και όταν είναι σε σκιερό μέρος.

    Διαβάστε τη συνέχεια στο boro.gr

    <div style="background-color: none transparent;"><a href="http://www.ikiloop.com/" title="buy">here</a></div>




      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Σεπ 19, 2024 2:37 pm